اقتصادی

به رغم فشار آمریکا؛ اردوغان برای «میر» روسیه جلسه محرمانه گذاشت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،  در حالی که فشارهای آمریکا و ناتو به ترکیه درباره روابط نزدیک با روسیه ادامه دارد، احتمال استفاده آنکارا از «میر» که سیستم پرداخت تحت نظر بانک مرکزی روسیه است، خبرساز شده است.

شبکه «تی‌آر‌تی» ترکیه خبر داد، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز جمعه (دیروز) در استانبول درباره استفاده از کارت‌های (اعتباری) بانکی میر روسیه در ترکیه و جایگزین‌های احتمالی جلسه‌ای پشت درهای بسته ترتیب داد».

خبرگزاری «تاس» روسیه به نقل از این رسانه خبر داد، «این جلسه حدود ۶ ساعت طول کشید و مسئولان وزارت دارایی، بانک مرکزی و روسای بانک‌های مهم ترکیه حضور داشتند».

این رسانه روس افزود، تا به این لحظه هیچ اطلاعاتی مبنی بر تصمیمات اتخاذ شده در نشست محرمانه رئیس‌جمهور ترکیه با مسئولان وزارت دارایی، بانک مرکزی و روسای بانک‌های مهم ترکیه در دست نیست.

بنا بر روایت خبرگزاری تاس، تا پیش از رسانه‌ای شدن این نشست گزارش شده بود که دو بانک ترکیه‌ای «بانکاسی» و «دنیز بانک» خروج لیر ترکیه از کارت‌های اعتباری میر روسیه را به حالت تعلیق درآورند.

مقام‌های آمریکا و برخی از کشورهای عضو ناتو همواره به ترکیه بابت روابط خوبش با روسیه فشار آورده و خواستار آن شده‎‌اند که آنکارا به عنوان یکی از اعضای ناتو از روابط نزدیک با مسکو پرهیز کند.

بر همین اساس، وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته از آمادگی خود برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تلاش‌های روسیه برای توسعه استفاده از سامانه میر در کشورهای خارج از روسیه است.

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس و دیگر رسانه‌های روسیه، نام «ولادیمیر کوملف» مدیر سامانه ملی کارت اعتباری میر در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

تشدید فشارهای آمریکا علیه روسیه و تلاش واشنگتن برای دور کردن دیگر کشورها از سامانه‌های پرداخت غیر دلاری سابقه طولانی داشته اما برخی از کشورها به رغم این فشارها در تداکر برای غیر دلاری کردن مبادلات خودشان هستند.

بر همین اساس، اوایل مرداد ماه مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه ایران به اسپوتنیک گفت: تهران و مسکو سیستم مبادلات مالی جایگزین به جای سوئیفت پیشنهاد کردند و اکنون تقریبا به توافق خوبی در این زمینه رسیده‌ایم. وی افزود، قرار شد از کارت اعتباری میر روسیه در ایران استفاده شود (جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا