ارز دیجیتال
موضوعات داغ

قیمت بیت کوین چرا و چگونه تغییر می‌کند؟ (مهم)

بیت کوین هنوز با هیچ آلتکوینی از جایگاه برتر در دنیای ارزهای دیجیتال (Crypto Currency) سقوط نکرده است. به طور گسترده‌ای به عنوان اولین ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین در نظر گرفته می‌شود.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون، بیت کوین، که قرار بود «ارز الکترونیکی» باشد، به طور گسترده ای به عنوان نوعی پول پذیرفته نشده است.

زمانی که ایده بیت کوین مطرح شد، خالق آن، ساتوشی ناکاموتو، آن را به عنوان «پول الکترونیکی» مطرح کرد و نه به عنوان یک دارایی سوداگرانه. 

در آن زمان، بیت کوین نه جایگزینی برای فلزات گرانبها مانند طلا و نه برای سهام‌های فهرست شده در نظر گرفته می‌شد. ارز دیجیتال جایگزینی برای شکل غالب فعلی پول – ارز فیات در نظر گرفته شد.

قابل ذکر است، در حالی که ارزش ارزهایی مانند دلار آمریکا یا دلار AU معمولاً با حاشیه های بسیار کمی افزایش یا کاهش می یابد، قیمت بیت کوین می تواند در یک دوره کوتاه به شدت تغییر کند.

امروز، بیایید بفهمیم که چرا و چگونه قیمت بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری تغییر می کند.

دارایی سوداگرانه، نه پول

نحوه عملکرد بیت کوین در حال حاضر بر خلاف تصور ناکاموتو است.

این ارز دیجیتال به جای اینکه به طور گسترده در سیستم پرداخت پذیرفته شود، به یک دارایی سوداگرانه محبوب و بحث برانگیز در سطح جهانی تبدیل شده است. سهام فهرست شده نمونه ای از دارایی های سفته بازی است. تغییرات قیمت در چنین دارایی‌هایی محصول احساسات بازار، به‌ویژه فعالیت‌های تجاری خرید و فروش است.

حامیان آن بیت کوین را به عنوان یک وسیله مبادله ای که می تواند زمان و هزینه های مربوط به نقل و انتقالات را کاهش دهد، تحسین می کنند. دلار آمریکا به دلیل پذیرش تقریباً جهانی ارز فیات، یک شرکت کننده بسیار مهم در تجارت و بازرگانی در نظر گرفته می شود.

تقاضا و عرضه

بیت کوین در صرافی های تخصصی ارزهای دیجیتال معامله می شود، مانند سهام های فهرست شده در بورس. ارزش بیت کوین محصولی است از تعداد افرادی که مایل به خرید و فروش آن هستند. هر چه تعداد خریدارانی که با هم رقابت می کنند و از دیگران پیشی می گیرند بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر می شود. هنگامی که تقاضا کاهش می یابد، ارزش به طور خودکار کاهش می یابد. با این معیار، عملکرد بیت کوین شبیه به کارکرد ارزهای فیات نیست، بلکه به عملکرد دارایی های سفته بازانه شباهت دارد.

از سوی دیگر، اکثر دارایی‌های سفته‌بازی دیگر مانند طلا و سهام معمولاً نسبت به ارزهای دیجیتال، از جمله بیت‌کوین، نوسانات کمتری دارند. به همین دلیل است که بسیاری بیت کوین را بسیار خطرناک و مستعد ضررهای بسیار عمیق می دانند. دلیل آن این است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله کاربرد ندارد و همچنین نمی توان آن را با سهام های فهرست شده ای که نشان دهنده یک شرکت خاص است که در برخی از فعالیت های تجاری فعالیت می کند، مقایسه کرد.

قیمت بیت کوین نوسان شدیدی دارد!

سهام‌های فهرست‌شده گاهی اوقات می‌توانند نوسان داشته باشند، اما ارزهای دیجیتال می‌توانند بیش از حد نوسان داشته باشند.

قیمت بیت‌کوین در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به شدت رشد کرد (اینجا بخوانید)، اما در سال ۲۰۲۲ کاهش شدیدی به دنبال داشت. اخیراً احساسات بازار دارایی‌های سوداگرانه به دلیل افزایش نرخ‌های بهره ضعیف بوده و سهام‌هایی مانند مایکروسافت متحمل ضرر شده‌اند.

)، اما در سال ۲۰۲۲ کاهش شدیدی به دنبال داشت. اخیراً احساسات بازار دارایی‌های سوداگرانه به دلیل افزایش نرخ‌های بهره ضعیف بوده و سهام‌هایی مانند مایکروسافت متحمل ضرر شده‌اند. با این حال، از دست دادن ارزش بیت کوین نسبتاً بسیار بزرگ است. رویدادهایی مانند شرکتی که بیت کوین را در پرداخت ها اعلام می کند، می تواند منجر به افزایش محدود ارزش ارز دیجیتال شود. از سوی دیگر، اظهار نظر منفی توسط شخصی مانند ایلان ماسک نیز می تواند باعث فروش گسترده بیت کوین شود.

با این حال، از دست دادن ارزش بیت کوین نسبتاً بسیار بزرگ است. رویدادهایی مانند شرکتی که بیت کوین را در پرداخت ها اعلام می کند، می تواند منجر به افزایش محدود ارزش ارز دیجیتال شود. از سوی دیگر، اظهار نظر منفی توسط شخصی مانند ایلان ماسک نیز می تواند باعث فروش گسترده بیت کوین شود.

پاسخ به اینکه چرا قیمت بیت کوین تغییر می کند این است که در حال حاضر به عنوان یک دارایی سوداگرانه عمل می کند. چگونگی تغییر آن بستگی به حال و هوای بازار دارد، با نیروهای تقاضا و عرضه که در هر زمان معین قیمت را تعیین می کنند. بیت کوین هنوز به عنوان یک وسیله مبادله پایدار توسط دنیای مالی گسترده تر در نظر گرفته نشده است. حتی قانونی شدن بیت‌کوین در السالوادور که بیت‌کوین را به‌عنوان مناقصه قانونی اعلام می‌کند، انتقادات بسیاری از جمله صندوق بین‌المللی پول را به دنبال داشته است.

سایت خبرپوف به هیچ وجه پیشنهاد سرمایه‌گذاری نمی‌دهد و فقط خبرهای حوزه ارز دیجیتال را پوشش می‌دهد.

منبع
میهن بلاکچین

خبرپوف

اولین وبسایت خبری انتشار اخبار مهم از وبسایت‌های مورد اعتماد. قیمت روزانه ارز دیجیتال، بیت کوین و ... در این وبسایت منتشر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا